Розділи
лекції,конспекти
Конпекти уроків Французька мова
Конспекти Історія стародавнього світу
Конспекти уроків по русскому языку
конспекти уроків по історії середніх віків
Конспекти уроків з географії
материків і океанів
Конспекти уроків основи здоров’я
Конспекти уроків з допризовної підготовки
Конспекти уроків
Основи медичних знань
Конспекти уроків з економіки
Конспекти Людина і світ
Поурочні плани з основ праці
Поурочні плани з фізичної культури
Поурочні плани з математики
Поурочні плани з арифметики
Поурочні плани з геометрії
5 клас
Дата
___________________
Тема. Активний
відпочинок. Види активного відпочинку.
Мета: сформувати поняття активного
відпочинку; активізувати знання учнів про типи активного відпочинку;
навчити
правильно й повноцінно організовувати своє дозвілля.
Тип
уроку: комбінований.
Структура
уроку
I. Організаційний етап . (1—2 хв.)
II. Актуалізація опорних знань і
мотивація навчальної діяльності (4 хв.)
III. Вивчення нового матеріалу (22 хв.)
IV. Узагальнення, систематизація й
контроль знань та
вмінь учнів (12
хв.)
V. Домашнє завдання (1—2 хв.)
VI. Підбиття підсумків уроку (3 хв.)
Хід уроку
I.
Організаційний етап.
II.
Актуалізація опорних знань і мотивація навчальної діяльності.
Перевірка
домашнього завдання. Зачитуються складені вдома пам’ятки щодо
запобігання перевтомі.
III. Вивчення нового матеріалу.
Бесіда.
1) Яка
робота призводить до перевтоми?
2)
Назвіть ознаки втоми й перевтоми.
3) Як
утома впливає на здоров’я?
Слово
вчителя з елементами бесіди. Що роблять усі люди, якщо відчули втому?
(Відпочивають.)
А що
таке відпочинок? Як проводити вільний час? Це
питання хвилювало й хвилює
і педагогів, і батьків. Ще понад 100 років тому відомий педагог К. Д.
Ушинський
писав, що в людини псується голова, серце й мораль, якщо вона не знає,
чим їй
зайняти день.
— А як
ви проводите свій вільний час? (Учні розповідають про дозвілля.)
Як же
правильно організувати свій відпочинок, щоб відновити сили, а не
втомитися ще
більше? Вид відпочинку залежить від виду діяльності. Якщо людина
займається
розумовою діяльністю, їй потрібен активний відпочинок. Під час такого
відпочинку в людини активно працюють ті органи й системи організму, які
доти не
були суттєво задіяні. Не варто забувати про фізичну працю, бо цей вид
активного
відпочинку не тільки зміцнює здоров’я (психічне та фізичне),
але й формує риси
характеру.
IV. Узагальнення, систематизація й
контроль знань та вмінь учнів.
Гра «Хто
назве більше видів активного відпочинку?».
Робота в
парах (групах). Один учень називає будь-яке заняття, від якого
настала втома, а другий рекомендує йому вид активного відпочинку для
зняття
втомленості. Наприклад, після тривалого читання не можна відпочивати,
дивлячись
телевізор, бо настане перевтома очей, і т. д.
Колективне
обговорення. Є
види відпочинку, які шкодять здоров’ю. Учні називають види
азартних ігор,
обговорюють, чи дають вони користь, і в результаті
з’ясовують, що азартні ігри
шкідливі для здоров’я.
V.
Домашнє завдання.
Підготувати розповідь про свої
захоплення, хобі.
VI. Підбиття підсумків уроку.
Відпочинок
— це не ледарювання, а правильна зміна роду діяльності.
Відпочинок слід
планувати. Азартні ігри призводять до духовного й розумового виснаження.
5 клас
Дата
___________________
Тема: Вправи
та процедури для збереження і зміцнення здоров’я.
Мета: сформувати
поняття фізичного здоров’я; актуалізувати знання учнів про
користь фізичних
вправ; сформулювати правила гігієни
під час занять спортом.
Тип
уроку: комбінований.
Структура
уроку
I. Організаційний етап . (1—2 хв.)
II. Актуалізація опорних знань і
мотивація навчальної діяльності (4 хв.)
III. Вивчення нового матеріалу (22 хв.)
IV. Узагальнення, систематизація й
контроль знань та
вмінь учнів (12
хв.)
V. Домашнє завдання (1—2 хв.)
VI. Підбиття підсумків уроку (3 хв.)
Хід уроку
I.
Організаційний
етап.
II.
Актуалізація
опорних знань і мотивація навчальної діяльності
Перевірка домашнього завдання. Учні
розповідають про свої хобі.
III. Вивчення нового матеріалу
Бесіда.
1)
Які основні складові здоров’я ви знаєте?
2)
Поясніть поняття «фізичне здоров’я».
Слово вчителя. Для здоров’я
важлива не тільки правильна організація праці та відпочинку, але й ціла
низка
вправ і процедур для підтримування та зміцнювання фізичного
здоров’я.
Фізичні
вправи мають бути:
—
систематичними (регулярними),
—
різноманітними,
—
інтенсивними,
—
такими, що не викликають перевтоми.
Постійні фізичні вправи зміцнюють кісткову та
м’язову системи, поліпшують кровообіг, а також сприяють
гарному настрою й
бадьорості. Займаючись фізичними вправами, школярі не тільки зміцнюють
своє
здоров’я і розвиваються фізично, але й загартовують волю та
характер.
Колективне обговорення. Учні під
керівництвом учителя намагаються знайти спільне і відмінне в таких
видах
фізичної діяльності: заняття спортом, ранкова гімнастика,
фізкультхвилинка.
IV.
Узагальнення, систематизація й контроль знань та вмінь учнів.
Завдання.
1) Які фізичні та моральні якості виробляються
внаслідок занять футболом, танцями, боротьбою, гімнастикою?
2)
Назвіть види спорту, що виховують почуття колективізму й товариськості.
3)
Згадайте або придумайте фізкультхвилинку, покажіть її класу.
4) Розставте в послідовності виконання фізичні
вправи комплексу ранкової гімнастики: стрибки, біг, потягання, вправи
на
відновлення дихання, вправи для рук і плечей, тулуба, ніг, водні
процедури.
5)
Запишіть правила гігієни під час занять спортом. Запропоновані одним
або двома
учнями правила гігієни коментують і доповнюють решта учнів класу.
V.
Домашнє завдання.
Скласти
комплекс вправ ранкової гімнастики.
VI. Підбиття підсумків уроку.
Учні роблять висновок про необхідність фізичних вправ для зміцнення та збереження здоров’я, як фізичного, так і розумового.
5 клас Урок №9
Дата
___________________
Тема. Особливості формування постави в підлітків. Вплив постави на здоров’я.
Мета: ознайомити учнів з ознаками правильної постави; дати поняття сколіозу й сутулості; продовжити знайомити учнів із правилами праці та відпочинку, що дозволяють зберегти правильну поставу.
Тип уроку: комбінований.
Хід уроку
І. Організаційний момент
Перевірка домашнього завдання.
II. Актуалізація опорних знань і
мотивація навчальної діяльності
Бесіда. Пригадайте, що ви знаєте про умови праці та відпочинку в школі. Порушення яких із них призводить до погіршення здоров’я?
Колективне обговорення. Учитель пропонує учням «завмерти» на кілька секунд, щоб звернути увагу на те, як вони сидять. Потім учні обговорюють, яку з умов праці вони порушили і які наслідки це може спричинити.
III. Вивчення нового матеріалу
Слово вчителя. Постава — звичне положення тіла в стані спокою й під час руху. Вона формується з раннього дитинства в процесі зростання, розвитку та виховання людини.
Якщо постава правильна, природні вигини хребта (їх чотири) виражені помірно, лопатки розташовані симетрично, плечі на одному рівні і трохи розгорнуті, живіт підтягнутий, ноги прямі, підборіддя трохи підняте.
Правильна постава робить фігуру людини красивою і є необхідною умовою для нормального стану організму, оскільки вона означає правильний розвиток м’язів (спини, ніг і т. д.) і відсутність розладу нервової системи. Якщо дитина з дитинства сутулиться, не займається фізкультурою, фізіологічні вигини хребта посилюються, з’являється сутулість, може виникнути сколіоз — викривлення хребта, яке, на відміну від сутулості, виправити неможливо.
IV. Узагальнення, систематизація й
контроль знань та вмінь учнів
Колективна робота. Учні перелічують причини розвитку сутулості, сколіозу, записують їх на дошці, попередньо обговорюючи й коментуючи.
Висновок: регулярне піднімання ваги (сумка, що її постійно носять на одному плечі, штанга, гантелі невідповідної до віку маси), силові тренування, неправильне освітлення робочого місця, незручне ліжко тощо можуть призвести до необоротних змін хребта.
Завдання. Виберіть
із перелічених видів діяльності ті, які сприяють удосконаленню постави:
теніс,
бокс, танці, спів, гра в шахи, лежання на дивані, баскетбол,
гімнастика, важка
атлетика, робота за комп’ютером.
Поверхня робочого столу школяра має бути на 2—3 см вищою від його ліктів (коли він стоїть біля столу), під ногами повинна бути опора, у стільця має бути зручна спинка.
Учні вимірюють висоту своїх парт, стільців, учаться сидіти правильно.
Учні виконують вправи для профілактики порушень постави. Для виконання цих вправ можна залучити вчителя фізкультури або заздалегідь дати деяким учням завдання підготувати комплекс таких вправ.
V. Домашнє завдання
За підручником прочитати текст на с. .
VII. Підбиття підсумків уроку
Учні роблять висновок про правильність обладнання свого робочого місця.
5 клас Урок №10
Дата
___________________
Тема. Загартовування, його значення. Комплексне загартовування сонцем, повітрям і водою.
Мета: розглянути поняття загартовування і його значення, сформувати уявлення про види загартовування, навчити виконання гартувальних процедур.
Тип уроку: комбінований
Хід уроку
І. Організаційний момент
Перевірка домашнього завдання.
II. Актуалізація опорних знань і
мотивація навчальної діяльності
Бесіда.
1) Назвіть порушення постави, укажіть їхні ознаки.
2) Яке значення має правильна постава для здоров’я?
Завдання.
1) На дошці (картці) написано фізичні
характеристики людини, з яких необхідно вибрати тільки ті, які
відповідають
правильній поставі: лопатки розташовані симетрично, плечі
опущені, живіт
випинається вперед, ноги прямі, одне плече вище за друге, підборіддя
дещо
підняте, спина трохи зігнута.
2) Біля дошки двоє учнів виконують завдання: перший записує види діяльності, що сприяють збереженню правильної постави, другий — ті, які призводять до її порушення.
III. Вивчення нового матеріалу
Бесіда.
1) Що ви розумієте під терміном «загартовування»?
2) Хто з вас займається загартовуванням?
3) Як ви гадаєте, для чого люди загартовуються?
Слово вчителя. Загартовування — це система процедур і вправ, спрямованих на підвищення опору організму шкідливим впливам. Воно робить людину сильною та здоровою. Завдання загартовування полягає в тому, щоб привчити організм швидко й правильно реагувати на зміни навколишніх умов. Дуже велику роль загартовування відіграє в профілактиці застудних захворювань.
Братися до загартовування можна в будь-якому віці. Чим раніше ви почнете загартовувати свій організм, тим здоровішим і більш стійким до різних захворювань він буде. Загартовування може бути місцевим і загальним. Якщо процедури місцеві, загартовуються окремі частини тіла (наприклад ноги або руки), якщо загальні — впливу зазнає все тіло чи більша його частина.
IV. Узагальнення, систематизація й
контроль знань та вмінь учнів
Колективне обговорення. Учитель зображує на дошці схему: Учні називають види загартовування, що відповідають кожному з основних способів. Наприклад: загартовування сонцем — приймання сонячних ванн, помірне загорання; загартовування водою — обливання, ванни для ніг.
Завдання. Учні об’єднуються у дві групи: перша складає правила загартовування, друга формулює твердження про те, як не треба гартуватися.
V. Домашнє завдання
Підготуватися до тематичного оцінювання.
За підручником прочитати текст на с. .
VI. Підбиття підсумків уроку
Загартовування — необхідна посильна умова збереження і зміцнення здоров’я.
5 клас Урок №11
Дата
___________________
Тема. Тематичне оцінювання з тем «Життя і здоров’я людини» та «Розвиток і збереження здоров’я школярів».
Мета: систематизувати й узагальнити знання з вивчених тем; перевірити рівень навчальних досягнень учнів.
Тип уроку: контроль знань.
Хід уроку
І. Організаційний момент
Перевірка домашнього завдання.
Учитель розповідає учням про порядок проведення тематичної роботи, про свої вимоги; пояснює запропоновані завдання.
II. Тематичне оцінювання
Контрольні запитання до тем.
1) Що таке ріст і розвиток?
2) Якими є особливості росту хлопчиків і дівчаток?
3) Що таке гіподинамія? Розкажіть про причини її виникнення.
4) Розкрийте поняття біологічних ритмів.
5) Що таке сон? Розкажіть про значення сну.
6) Поясніть, чому так важливо дотримуватися розпорядку дня.
7) Розкажіть про ознаки втоми й перевтоми, їхній вплив на здоров’я.
8) Які види робіт призводять до швидкого втомлення?
9) Як запобігти перевтомі?
10) Розкажіть про вплив рухової активності на розвиток і здоров’я підлітків.
11) Розкажіть про види активного відпочинку.
12) Які риси людини виробляються завдяки фізичним навантаженням?
13) Доведіть необхідність занять фізичними вправами (спортом, ранковою гімнастикою).
14) Розкажіть про правила гігієни під час занять спортом.
15) Що таке постава?
16) Перелічіть види порушень постави та їхні причини.
17) Що необхідне для формування правильної постави?
18) Що таке загартовування? Перелічіть основні способи загартовування.
19) Чим відрізняються місцеве і загальне загартовування? Наведіть приклади.
20) Яких правил необхідно дотримуватись у процесі загартовування?
21) Розкажіть про способи збереження і зміцнення свого здоров’я.
У цьому списку подано запитання різних рівнів. Можна запропонувати учням самостійно вибрати 12 запитань або самому вчителю визначити, кому на які запитання відповідати. Запитання № 10, 13, 21 відповідають високому рівню, тобто вимагають творчого підходу.
ІІІ. Домашнє завдання
Підготувати повідомлення про обов’язки та права дітей у школі, удома.
ІV. Підбиття підсумків уроку
5 клас Урок №12
Дата
___________________
Тема. Права та обов’язки щодо збереження і зміцнення здоров’я учнів.
Мета: ознайомити учнів з основними документами, що визначають і захищають права дітей у нашій країні, у світі; пояснити можливість користуватися своїми правами; формувати усвідомлений підхід до виконання обов’язків.
Тип уроку: вивчення нового матеріалу.
Хід уроку
І. Організаційний момент
Аналіз результатів тематичної контрольної
роботи.
II. Актуалізація опорних знань і
мотивація навчальної діяльності
III. Вивчення нового матеріалу
Слово вчителя. Сьогодні у світі близько 30 мільйонів дітей віком від 6 до 11 років не мають можливості відвідувати школу; понад 200 мільйонів живуть за межею бідності; близько 250 мільйонів існують за рахунок злодійства, жебрацтва, виснажливої роботи. Щороку від голоду та хвороб помирає до 5 мільйонів дітей.
Дитина (відповідно
до Конвенції ООН) — будь-яка людська істота до досягнення
18-річного віку
(стаття 1).У сучасному світі існує низка документів, що
регулюють ставлення
суспільства до дітей, обґрунтовують необхідність піклуватися про їхнє
життя,
освіту, виховання.
У 1959 р. Генеральна Асамблея ООН ухвалила Конвенцію із захисту прав дітей, а 20 листопада 1989 р. — Декларацію прав дитини. У нашій країні 18 вересня 1996 р. Верховна Рада і Президент прийняли національну програму «Діти України».
10 листопада 1998 року ООН проголосила
період із 2000 до 2010 р. Міжнародним десятиріччям культури,
миру й
ненасильства в інтересах дітей планети.
Кожній дитині законом та іншими засобами має бути забезпечено спеціальний захист і надано можливості та сприятливі умови, що дозволяли б їй розвиватися розумово, фізично, морально, духовно й соціально здоровим і нормальним чином, в умовах свободи
й гідності (принцип 3 Декларації прав дитини). Кожна дитина має права, особливо щодо власного здоров’я.
В Україні в дітей є права:
— на життя, виживання та вільний розвиток;
— користування послугами системи охорони здоров’я;
— соціальне забезпечення;
— відпочинок і розваги;
— освіту.
Діти не завжди можуть самі забезпечити виконання своїх прав і захист від зазіхань на ці права; для цього існують різні організації, служби. (Учні з допомогою вчителя називають ці організації та служби, формулюють їхні функції.)
IV. Узагальнення, систематизація й контроль
знань та вмінь учнів
1) Для чого було ухвалено документи, що захищають права дітей?
2) Які права мають діти країн, що прийняли Конвенцію ООН із захисту прав дітей і Декларацію прав дитини?
3) Назвіть свої права. Хто їх захищає
V.
Домашнє завдання
За підручником прочитати текст на с. 58-60.
VII. Підбиття підсумків уроку