Розділи
лекції,конспекти
Конпекти уроків Французька мова
Конспекти Історія стародавнього світу
Конспекти уроків по русскому языку
конспекти уроків по історії середніх віків
Конспекти уроків з географії
материків і океанів
Конспекти уроків основи здоров’я
Конспекти уроків з допризовної підготовки
Конспекти уроків
Основи медичних знань
Конспекти уроків з економіки
Конспекти Людина і світ
Поурочні плани з основ праці
Поурочні плани з фізичної культури
Поурочні плани з математики
Поурочні плани з арифметики
Поурочні плани з геометрії
Розробки
уроків з історії Стародавнього Світу "Древнє Дворіччя", "Стародавня
Греція"
Гаврилова Анна Володимирівна, вчитель історії та суспільствознавства
Стаття віднесена до розділу: Викладання історії та суспільствознавства
Урок «Стародавня Греція»
Мета: познайомити учнів з географічними та природними умовами
Стародавньої Греції.
Завдання:
Продовжити формування вмінь порівнювати природні умови і географічне
середовище Єгипту і Стародавньої Греції.
Аналізувати історичні документи та ілюстрації; працювати з історичною
картою.
Виховання почуття толерантності по відношенню до інших держав.
Навчальне обладнання: карта «Кріто-мікенська
цивілізація», дошка, проектор, комп'ютер.
Хід уроку
I. Організаційний момент.
II. Вивчення нової теми.
План:
Природа та місцезнаходження Стародавньої Греції та острова Кріт;
Звідки ми дізнаємося про стародавніх греків.
На дошці записана тема уроку, основний питання: «Що спільного
у природних умовах і життя Єгипту і Стародавньої Греції? У Чим
відмінності? »;
Проблемні питання:
Де розташована Стародавня Греція?
Якими морями вона омивається?
Яка місцевість на території цієї країни?
Які заняття існували у жителів Греції?
Чи існувала писемність і релігія?
1. Розповідь вчителя.
Більше трьох з половиною тисяч років тому в Європі, в південній частині
Балканського півострова жили грецькі племена. Вони залишили народам
світу багату спадщину: величні будівлі, які досі вважаються
найгарнішими у світі; прекрасні мармурові і бронзові статуї, великі
твори літератури, які люди читають і зараз. Це
«Іліада» і «Одіссея» - героїчні
поеми про те, як греки облягали Трою, і про поневіряння одного з
учасників війни - Одіссея.
Не треба забувати і того, що Давня Греція є колискою європейської
культури. У повсякденному житті ми стикаємося з тими культурними
явищами, які виникли в Греції. Так, театр, лірика, скульптура,
архітектура, філософія, наука, математика - все це творіння рук греків.
Древні греки називали свою країну Елладою, а себе - еллінами (греками
їх називали римляни, історію яких ми будемо вивчати пізніше). Тому свою
подорож по Давньої Греції ми починаємо з природних умов та місця
розташування.
А чому починаємо знайомство з природи і розташування Греції?
2. Робота з картою (с.31, 111 підручника; настінна карта).
Здійснимо плавання з дельти річки Нілу на північний захід. Наближаємося
до острова довгастої форми. Як він називається? ... Крит вважається
частиною Європи, на цьому острові виникло найдавніше в Європі держава
(з ним познайомимося трохи пізніше). Пливемо далі в тому ж напрямку і
досягаємо берегів Греції. Греція - європейська країна, вона розташована
на півдні Балканського півострова. Природа розділила Грецію на три
частини: Південну, Середню і Північну. Подивіться на легенду карти і
скажіть:
Якими морями вона омивається?
Яким знаком на карті позначено межі території, заселені грецькими
племенами?
Яким знаком позначені стародавні міста греків?
Назвіть їх?
Назвіть найбільший острів, колишній частиною Греції?
Яке місто є сучасною столицею Греції?
3. Робота в групах.
Кожна група отримує документ і до нього питання. Прочитавши документ,
група повинна скласти з питань невелику розповідь.
Картка - групи 1.
Природа Греції.
З усіх частин Середземного моря, особливо сприятливими умовами,
відрізнялося Егейське море, що лежить між Балканським півостровом і
Малою Азією.
Греція з усіх боків, крім північної, оточена морем. У житті стародавніх
греків море грало величезну роль. У багатьох місцях узбережжя, особливо
східного, море глибоко врізається в сушу, утворюючи затоки і зручні
бухти, які зручні для стоянки суден. Море багате рибою і молюсками. Ще
дітьми греки вчилися плавати, веслувати, ставити вітрило, боротися з
хвилями. У незапам'ятні часи греки стали морським народом. Вони
будували кораблі, схожі на великі дерев'яні човни і мали щоглу з
вітрилом. Екіпаж корабля був досить численний: уздовж бортів сиділо 50
горобців, на кормі стояв керманич (рульовий), що управляє кораблем за
допомогою великого весла. Плавання було в стародавні часи каботажних
(вздовж берегів).
З книги С.Я.Лурье «Історія Греції», Л., 1940.
Питання до документа:
Яке море омиває Грецію?
Чому греки плавали тільки уздовж берегів?
Чого вчилися греки, будучи дітьми?
Розвитку, якого ремесла сприяли природні умови?
Чим було багате море?
Картка - групи 2.
Природа Греції.
Греція - гірська країна. Гірські хребти перетинають її вздовж і
впоперек. Найвища гора Греції - Олімп розташована в північно-східній
частині країни. Греки ніколи не піднімалися на покриту снігом вершину
Олімпу, вони вірили, що там розташовані палаци богів.
У горах Греції було багато корисних копалин: руди - залізна (у багатьох
місцях країни), мідна (острів Евбея) і срібна (південь Аттики); великі
запаси хорошою глини та різноманітні породи будівельного каменю.
Кам'янисті схили гір голи або покриті чагарниками і низькорослими
деревами з викривленими стовбурами. Такий ліс не годився для будівель.
Кора і листя чагарників служили їжею козам і вівцям, які дерлися по
крутих схилах. Хвойний стройовий ліс ріс в давнину тільки на півночі
Греції да кое - де на півдні (Пелопоннес), він представляв величезну
цінність для населення країни.
У горах в глибокій старовині водилися кабани, ведмеді, вовки і навіть
леви. Хижаки нападали на працюючих в полі хліборобів, пастухів і худобу.
З книги С.Я. Лур'є «історія Греції», Л., 1940.
Питання до документа:
Назвіть найвищу гору Греції?
Якими корисними копалинами багата Греція?
Чим покриті схили гір?
Розвитку, яких видів занять сприяли природні умови?
Які тварини водилися?
Картка - групи 3.
Природа Греції.
У Греції немає повноводних річок, подібних Нілу, Тигру і Євфрату. Коли
в березні в горах тануть сніги, ріки переповнюються водою, вирують і
клекочуть. Підійдеш близько до гірській річці - не почуєш власного
голосу. Небезпечно переправлятися через неї і зовсім неможливо плисти
по ній на човні. Але вже в травні річки міліють. А в липні стоїть
сильна спека (до 40 в тіні) - вигорає трава, і схили гір набувають
жовтуватий відтінок. Шукаєш гірську річку, але де ж вона? Лише
маленький річок тече по дну русла. Не дивно тому, що джерелами та
гірським ключам відплачувалися великі почесті.
З книги С.Я.Лурье «Історія Греції», Л., 1940.
Питання до документа:
Чи були тут такі великі річки, як Ніл?
В яку пору року річки переповнюються?
Завдяки чому це відбувається?
Коли річки міліють?
Розвитку, яких занять у греків сприяють річки?
4. Висновки, отримані в результаті роботи з документами.
5. Перевірка випереджального домашнього завдання (учень або учениця
готує розповідь про розкопках на о. Крит).
III. Закріплення вивченого на уроці.
1. Бесіда з питань:
- Що спільного у природних умовах і життя жителів Єгипту і Греції?
- У чому відмінності?
2. Завдання № 1, 2 в парах. Чия пара швидше виконає завдання, піднімає
руку.
Завдання № 1.
Впишіть відсутні слова.
Греція розташована в Європі, в південній
части_______________________________полуострова.
На морях, що омивають Грецію, багато островів, найбільший з них
________________.
Більше трьох з половиною тисяч років тому в Греції існували міста:
___________________________________________________.
Завдання № 2.
Впишіть відсутні слова.
Царі Криту стали панувати на __________________ море.
У царському палаці на Криті сонячний промінь й повітря надходили через
отвори у даху. Таке отвір називають
________________________________________________________.
Стіни критських палаців були прикрашені картинами, написаними на сирій
штукатурці. Така картина називається ____________.
Критське царство загинуло в 15-м столітті до н.е. в результаті
____________________________________________________.
IV. Оцінки.
V. Домашнє завдання: п. 24, в робочому зошиті завдання з теми
«Греки і крітяни».
Додаток 1
Урок «Стародавнє Дворіччя»
Мета: познайомити учнів з природою, кліматичними умовами, місцем
розташування на карті Стародавнього Дворіччя.
Завдання:
Продовжити формування вмінь порівнювати географічну середу Єгипту і
Дворіччя;
Аналізувати історичний документ, працювати з історичною картою.
Виховання толерантності по відношенню до інших держав і народів.
Навчальне обладнання: дошка, карта «Стародавній Схід. Єгипет
і Передня Азія », проектор, комп'ютер.
Хід уроку
I. Організаційний момент.
II. Вивчення нової теми.
План:
Природні та кліматичні умови Дворіччя.
Заняття жителів Дворіччя.
Релігія і писемність стародавніх жителів Дворіччя.
На дошці записана тема уроку, основний питання: «що спільного
в природних умовах і життя жителів Єгипту і Дворіччя? У чому
відмінності? »Та проблемні питання:
Де розташована країна Дворіччя?
Чому Євфрат називають «великою перевернутої рікою»?
Яка місцевість по берегах Тигру і Євфрату?
Які заняття існували у жителів Дворіччя?
Чи існувала писемність і релігія?
1. Розповідь вчителя.
Ми закінчили знайомство з історією Давнього Єгипту і переходимо до
вивчення нової теми. Звернемося до карти і уявімо собі, що з Єгипту, а
ми знаємо, що єгиптяни брали участь у тривалих походах. Нагадайте, при
якому фараоні єгиптяни зробили найбільше походів? На якому материку
знаходиться Єгипет? Правильно, при Тутмосе кордон Єгипту була відсунута
до річки Євфрат. Як же можна було дістатися до цієї річки?
2. Робота по карті (с.31 підручника, настінна карта, слайди).
Виявляється з дельти річки Ніл через невеликий перешийок на Синайський
півострів, потім по східному узбережжю Середземного моря, де
знаходяться знайомі нам країни: Палестина, Сирія, Фінікія, по пустелі
ми доберемося до річки Євфрат. Перетинаючи перешийок і потрапляючи на
Синайський півострів, ми покинули материк Африка і перейшли в новий
материк - Азія. Річка Євфрат, як і паралельно поточна їй річка Тигр,
беруть свій початок в Закавказзі, течуть з півночі на південь, впадаючи
в Перську затоку. Ці річки, як і річка Ніл дарували життя і процвітання
цієї теплій країні. Країна це носить назву - Дворіччя, так як
розташована між двома річками.
Питання по карті:
Через які країни проходив наш шлях?
До якої ми дісталися річки?
Куди вона впадає?
Як називається держава?
Робимо висновок, що країна розташована в Передній Азії.
3. Рішення історичного завдання.
Загін воїнів-чужинців підійшов до великої повноводної річці. Це був
Євфрат. Чужоземці подивилися на біжучу воду, в здивуванні замахали
руками й закричали: «Не може бути! Та це ж річка, поточна
навпаки! »
Питання:
Припустіть, до якого народу належали чужинці?
Чому вони назвали Євфрат «великої перевернутої
рікою»?
4. Робота з історичним документом.
Історичний документ.
Геродот. Історія.
193 ... Вся Вавілонія, подібно Єгипту, усюди перерізана каналами.
Найбільший з цих каналів судноплавний. З усіх країн на світі, наскільки
я знаю, ця земля виробляє, безумовно, найкращі плоди Деметри
(давньогрецька богиня родючості). Навпаки, плодові дерева там навіть
взагалі не виростають: ні фіга, ні виноградна лоза, ні оливка. Що ж до
плодів Деметри, то земля приносить їх в такому достатку, що врожай тут
взагалі сам-двісті, а (в хороші роки) навіть сам-триста. Листя пшениці
та ячменю досягають там цілих чотирьох пальців в ширину. Що просо і
сезам (олійна рослина) бувають там висотою з дерево, мені добре відомо,
але я не стану розповідати про це. Я знаю адже, наскільки велика
недовіра зустріне мою розповідь про родючість різних хлібних злаків у
тих, хто сам не побував у Вавілонії. Оливкової олії вавілоняни зовсім
не вживають, але тільки з сезаму. Всюди на рівнині ростуть там фінікові
пальми, в більшості плодоносні. З плодів пальм готують хліб, вино і мед
...
Яка земля існувала в Стародавньому Дворіччя?
Які культури вирощували жителі це країни?
Які заняття існували у жителів Дворіччя?
5. Рішення задачі.
Археологами під час розкопок в Межиріччі було знайдено близько 500
глиняних табличок, що належать учням школи майбутнім переписувачам. На
цих табличках позначені імена учнів, імена та професії їх батьків.
- Що можна дізнатися за цим табличкам про життя людей того часу?
6. Розповідь вчителя.
Для ділового листування потрібен простий і дешевий матеріал. Але
папірус на берегах Тигру і Євфрату не ріс. Тому жителі Дворіччя писали
на глиняних табличках. Пізніше з глини навчилися робити цеглу і
будувати з них будинки, храми і палаци.
7. Підведення підсумків вивченого на уроці.
III. Закріплення вивченого на уроці.
1. Бесіда з питань:
- Що було спільного в природних умовах жителів Єгипту і Дворіччя?
- У чому відмінності?
2. Рішення кросворду.
Додаток 2
3. Робота по карті.
IV. Підсумки уроку.
Домашнє завдання: прочитати параграф 13, виконати контурну карту.
Додаток 3