Розділи
лекції,конспекти
Конпекти уроків Французька мова
Конспекти Історія стародавнього світу
Конспекти уроків по русскому языку
конспекти уроків по історії середніх віків
Конспекти уроків з географії
материків і океанів
Конспекти уроків основи здоров’я
Конспекти уроків з допризовної підготовки
Конспекти уроків
Основи медичних знань
Конспекти уроків з економіки
Конспекти Людина і світ
Поурочні плани з основ праці
Поурочні плани з фізичної культури
Поурочні плани з математики
Поурочні плани з арифметики
Поурочні плани з геометрії
Урок № 10
Тема:
Декоративне-прикладне мистецтво. Витинанка. Створити орнаменти різних
видів на
основі виготовлення рапорту.
Мета: познайомити з
видом образотворчого мистецтва декоративно-прикладним мистецтвом
– витинанкою;
розвивати моторику рук, образне мислення, зорову і емоційну чутливість.
Виховувати акуратність, формувати естетичні почуття, активізувати
ініціативу
учнів.
Тип уроку: комбінований.
Обладнання: для вчителя
– вироби народних майстрів, репродукції різних видів
витинанок, учнівські
роботи витинанки; для учнів – кольоровий
папір,
кольоровий картон, ножиці, клей, альбом, олівець, ганчірку.
Хід уроку:
Організація уваги учнів, оголошення теми та мети
уроку
Актуалізація опорних знань і вмінь
Слово вчителя.
Вузлики на память.
Декоративне мистецтво – це художня
творчість, повязана переважно з прикрашанням будівель, помешкень,
оздобленням
одягу і виготовлення прикрас. Загадкове слово „декор”
так і перекладається з латини – „прикрашаю”.
Твори декоративного мистецтва можуть бути графічними,
живописними, скульптурними.
IV, Вивчення нового матеріалу
Розповідь учителя.
З давніх-давен люди створювали потрібні й корисні
речі і
обовязково їх прикрашали. А там, де виникала краса, починається
мистецтво.
Мистецтво створення побутових речей (посуду,
рушників,
меблів) та водночас їх художнього оздоблення дістало назву
декоративно-ужиткового.
Здавна найпростішим декором були навкісні та
хвилясті
лінії, спіралі, завитки, крапки, намальовані або вирізані на глиняному
посуді.
Ритмічно повторюючи, вони утворювали орнамент.
Орнамент упродовж тисячоліть лишається основою
народної
творчості. В ньому відображені вірування, звичаї народу та його
національні
традиції. Часто саме за орнаментом можна визначити, якому народові
належить
виріб. Орнамент, ніби музичний інструмент, що награє мелодії давніх і
сучасних
культур чи то українсткого, чи то єгипетського, чи то перуанського
народів.
Існує кілька видів орнаменту, які визначаються
особливістю стилізованих елементів, з яких вони складаються. Стилізація – це узагальнення
та
спрощення.
Геометричний орнамент – грунтується на
ритмічному повторенні геометричних елементів, фігур: ліній, ромбів,
трикутників.
Рослинний – на повторенні стилізованих природних
форм: квітів,
листків, плодів, гілочок.
Зооморфний (звіриний) – на повторенні
стилізованих зображень тварин і птахів.
Найпростішим елементом будь-якого орнаментального
мотиву
є рапорт. Його найпростіше ми бачимо в виконанні витинанки. На основі
одного
рапорту можна виготовити безліч стрічкових орнаментів. Якщо чергувати
рапорт з
іншими, їх кількість може бути нескінченною.
V.
Практична діяльність учнів
Створіть
орнаменти різних видів на основі виготовлення рапорту (або
скористайтесь
наведеними).
VI.
Завершення уроку.
Учитель підводить підсумки: аналізує характерні
помилки в роботах учнів;
дає загальну оцінку виконаним роботам; оцінює діяльність учнів на уроці.
VII.
Домашнє завдання.
Принести: кольоровий папір, кольоровий картон,
ножиці, клей, альбом,
олівець, ганчірку.